renowacja mebli
Polska wiklina
 
Maty wiklinowe
Barwienie i klejenie plecionek rattanowych

Do łączenia mat rattanowych z wszelkiego rodzaju powierzchniami drewnopodobnymi polecamy używane na zimno kleje o podwyższonej wodoodporności, nieprzesiąkające jednocześnie poprzez matę. Przesiąkanie kleju może powodować kłopoty z właściwym barwieniem powierzchni. Odradzamy klejenie mat rattanowych metodą ciśnieniową - powoduje to wyprasowanie maty i utratę wypukłej faktury. Klejenie dużych powierzchni powinno odbywać się z zastosowaniem prasy dociskowej.

Rattan mata
Maty rattanowe

Rattan barwi się za pomocą bejc lazurowych  ze szczególną ostrożnością o zachowanie
i dodatkowe uwidocznienie jego naturalnej struktury. Szczególnie na matach rattanowych, które są plecionką różnych włókien mogą występować miejscowe przebarwienia wynikające z różnej chłonności włókien kapilarnych surowca (jest to cenione przez wielu miłośników mebli kolonialnych, gdyż stanowi to o ich niepowtarzalności ).

Kolorowy rattan
Rattan kolorowy

Przy barwieniu mat musimy pamiętać, aby wcześniej nie kleić ich na płytę przy pomocy klejów wodnych, gdyż wtedy mogą powstawać brudne plamy. Jeżeli do wybarwiania stosujemy farby wodne musimy pamiętać, że może to spowodować tzw. „wystawanie włosków”, które później muszą być opalane lub obcinane.
Za cenne PORADY dziękujemy specjalistom  z firmy GABA 2.

Zdjęcia: GM – Gaba 2