renowacja mebli
Polska wiklina
 
Maty wiklinowe

Występuje bardzo dużo odmian plecionek naturalnych, w tym serwisie przedstawimy plecionki rattanowe i maty Lloyd Loom, gdyż te dwa rodzaje materiałów miało bardzo duży wpływ na rozwój branży meblarskiej na świecie, a wiedza o tych materiałach jest niewielka.

Plecionki rattanowe dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje; wyplecione z zewnętrznej części rattanu (Rattan Cane Webbing) lub ze środka rattanu (Rattan Core Webbing), przy czym z praktycznych względów dzielimy je na maty lub siatki rattanowe. Plecionki sprzedawane są w rolkach – przeważnie o długości 15,24 mb i szerokości 45, 60, 70 i 90 cm.

Maty typu Lloyd Loom to plecionki, które zrewolucjonizowały produkcję mebli, dlatego tej kategorii poświęcimy dużo uwagi.Maty Rattanowe
Maty rattanoweMaty rattanowe są wyplatane z kory lub rdzenia rattanu. Najpopularniejsze są te ze środka rośliny (Rattan Core Webbing), gdyż łatwo można je wybarwiać na różne kolory. Charakteryzują się różną szerokością taśmy rattanowej (Peddig) i różnymi formami wyplotu. Maty rattanowe najchętniej są wykorzystywane przez producentów drzwi przesuwnych, frontów meblowych i łóżek.
Czytaj całość...
Siatki Rattanowe
Siatki rattanoweSiatki rattanowe tak jak maty rattanowe są wyplatane z kory lub rdzenia rattanu. W przypadku mat najchętniej wykorzystywane są plecionki ze środka rattanu (Rattan Core Webbing), tak w przypadku siatek rattanowych jest odwrotnie i najchętniej wykorzystuje się plecionki wykonane z kory (Rattan Cane Webbing), gdyż są mocniejsze, a ich główne zastosowanie jest do produkcji siedzisk krzeseł i foteli.
Czytaj całość...
Plecionki typu Lloyd Loom
Maty Lloyd LoomMaty Lloyd Loom zyskują coraz większe uznanie u producentów mebli w Polsce. Bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej służą od wielu lat do produkcji najbardziej ekskluzywnych mebli dla hoteli, restauracji i zamożnych inwestorów indywidualnych.
Czytaj całość...
Siatki rattanowe zastosowanie i montaż - PORADY
Plecionki rattanoweSiatki rattanowe stosuje się do produkcji mebli: parawanów, wypełnień krzeseł, foteli, sof i łóżek. Obecnie często siatki rattanowe wykorzystywane są również do produkcji ekranów, systemów prowadzenia, osłon na kaloryfery a także do dekoracji. Plecionki rattanowe w formie ażurowych siatek mają różne formy splotu, a wykonane są z kory lub z pasków rattanu ze środka rotangu (peddig).
Czytaj całość...
Barwienie i klejenie plecionek rattanowych
RattanDo łączenia mat rattanowych z wszelkiego rodzaju powierzchniami drewnopodobnymi polecamy używane na zimno kleje o podwyższonej wodoodporności, nieprzesiąkające jednocześnie poprzez matę. Przesiąkanie kleju może powodować kłopoty z właściwym barwieniem powierzchni. Odradzamy klejenie mat rattanowych metodą ciśnieniową - powoduje to wyprasowanie maty i utratę wypukłej faktury. Klejenie dużych powierzchni powinno odbywać się z zastosowaniem prasy dociskowej.
Czytaj całość...