renowacja mebli
Polska wiklina
 
Maty wiklinowe
Surowce plecionkarskie
WIKLINA
WiklinaWiklina, (wierzba wikliniarska), krzewiaste gatunki wierzby, Salix, i ich odmiany hodowlane. Spośród dużej ilości wierzb krzewiastych na cele plecionkarskie najchętniej uprawiane są na plantacjach następujące gatunki: Salix americana - "wiklina amerykanka", Salix wiminalis - "wiklina konopianka", Salix purpurea - "wiklina purpurowa", Salix amygdalina - "wiklina migdałowa".
BAMBUS
BambusBambus, (Bambusa) – drewniejąca bylina z rodziny wiechlinowatych. Najszybciej rosnąca roślina o zdrewniałym źdźble (do 1 m na dobę), rozgałęziającym się, niekiedy dochodzącym do znacznej wysokości (40m). Pędy bambusa wyrastają z podziemnego kłącza i w strefie podzwrotnikowej tworzą charakterystyczne lasy.
RATTAN
RattanRattan, popularna nazwa surowca uzyskanego z łodygi trzcinopalmy (trzcina hiszpańska lub indyjska) -  Rotangu właściwego (Calamnus rotang). Rotang jest pnącą się, kolczastą palmą z rodziny arakowatych, o jadalnych owocach i szczytach młodych pędów. Łodygi cienkie, gięte - z wewnętrzną strukturą pojedynczych kapilar zrośniętych w odporną masę.
Rattan jest fantastycznym surowcem do produkcji mebli, koszy, plecionek, mat i innych wyrobów plecionkarskich.
PALMA
PalmaPalmy, bot. Arekowate (Arecaceae, Palmae) rodzina roślin drzewiastych z klasy jednoliściennych. Występuje ok.1500 gatunków. Palmy mają ogromne znaczenie gospodarcze.
SŁOMA
SłomaSłoma, łodygi, plewy lub strączyny pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion. Niedoceniany materiał plecionkarski o wielorakim zastosowaniu. Szczególnie słomy zbożowe można wykorzystać do tworzenia przepięknych wyrobów, od użytkowych - kosze, pojemniki, misy, tace, maty po ozdoby, zabawki i inne małe dzieła sztuki.
RAFIA
RafiaRafia, bot. Raphia, palma iglasta, igliszcza. Występuje ok. 30 gatunków palm w rejonie Afryki i obu Ameryk. Charakteryzują się niską kłodziną (do 8 m wysokości), bardzo długimi pierzastymi liśćmi, o długości ponad 20 metrów. Kwiatostany zwisające, bardzo długie. Owoce pokryte zachodzącymi na siebie łuskami. 2. technol. włókno otrzymywane z palmy włóknodajnej Raphia farnifera (Raphia ruffia), stosowane w przemyśle, rzemiośle i ogrodnictwie.
TRZCINA
TrzcinaTrzcina, Trzcina Pospolita, (Phragmites communis) kłączowa bylina z rodziny wiechlinowatych (traw); źdźbła grube, sztywne, wys. do 2-4 m; liście sine, twarde, ostre, długie do 60 cm. Kwiatostan i wiecha długi do 50 cm.
HIACYNT WODNY
Hizcynt wodnyHiacynt wodny, hiacynt pływający (Eichhornia crassipes) – gatunek rośliny wodnej z rodziny Pontederiaceae. Nazwa w języku polskim i w wielu innych nawiązuje do podobieństwa kwiatostanów tej rośliny do kwiatostanów hiacyntów (Hyacinthus). Pochodzi z tropikalnej Amazonii, ale rozprzestrzeniony został w tropikach i ciepłych rejonach wszystkich kontynentów.
TRAWA MORSKA
Trawa morskaTrawa morska - określenie niektórych roślin lub surowca roślinnego o wyglądzie trawiastym, w istocie bez związku z trawami. Występuje w wielu znaczeniach, nas interesuje jako: Naturalny surowiec stosowany do wypełniania materacy i mebli tapicerowanych oraz w plecionkarstwie - wykonywany obecnie z włókna palmowego.
ŁUBA, ŁUB, DARTKA DRZEWNA
Łuba, łub, dartka drzewnaDrewno jest doskonałym materiałem plecionkarskim. Dawniej wyplatano przepiękne przedmioty z kory drzew (łub). Obecnie podobną technikę splotu wykorzystuje się do wyplatania koszyków, tacek, pudełek z pasków struganego drewna. Paski drewna popularnie nazywamy – ŁUBA, a wyplatane z niej koszyczki łubianki. Plecionki.pl zajmą się oczywiście tylko łubą wyplataną ręcznie.